Co vás čeká

Co Vás čeká, chcete-li brzy bydlet ?

Bydlení pod střechou s odhaleným žebrovím trámů je snem mnoha romantiků. Jakmile však dojde na realitu, leckdo se svého snu raději vzdá. Projít si celým martyriem úředního kolečka, stavby a finální kolaudace je totiž úkol jen pro odolné jedince. Ale kdo to – nevzdal, ví, že to stálo zato!
Vaše rozhodnutí k rekonstrukci bývá zpravidla prvním impulsem, který zahájí útok na vaše nervy. Je nutné se obrnit trpělivostí a nepředpokládat, že vaše stará půda promění v nové krásné podkroví během jednoho měsíce. Opak je pravdou. Představuje to totiž spoustu záležitostí, které je zapotřebí vyřešit a promyslet.
Při vestavbě podkroví se pouze ve výjimečných případech obejdeme bez stavebního povolení, proto je nutné v první řadě navštívit stavební odbor obecního nebo místního úřadu, kde budeme informováni o podmínkách kladených na půdní vestavbu v konkrétní nemovitosti a dané lokalitě.

 

Bez nových technických a technologických možností to nepůjde.

Pořídit si 500 let starou roubenou chalupu znamená především překonat stavební problémy: vyměnit shnilé trámy, zavést vodu, elektřinu, udělat odpad… ovšem výsledek – postupujete-li s citem k historii – bývá pohádkový.
Kromě specifik uživatelských má adaptace podkrovního prostoru zcela jistě i svá specifika stavebně-technická. Těm je rozhodně dobré věnovat velmi důkladný prostor již v přípravné fázi projektu a vždy si k nim přizvat odborníka. K zachování potřebného standardu bydlení v současné době pomohou nové technologie, stavební materiály a postupy. Je třeba se nebát i netradičních či nově vzniklých řešení nebo postupů, které obvykle nejsou při běžném stavění bytu aplikovány.

V obecné rovině je rozumné se zaměřit zejména na problematiku tepelných zisků (respektive ztrát) a jejich eliminaci, větrání, hydroizolaci a dostatečně ztužení stávajících stropních konstrukcí . Moderní stavění v oblasti těchto adaptací se soustřeďuje na využívání materiálů s nízkou hmotností, na technologie suchého stavění s minimem vázané vody a s důrazem na podporu montážních postupů a materiálů, které dobře přenášejí mírné pohyby krovu.

 

Posouzení technického stavu a prostorových možností

Po první prohlídce architekta by měly následovat odborné prohlídky dalších specialistů, kteří posoudí v jakém technickém stavu se nachází střešní konstrukce. Zásadní informace o vhodnosti navrhovaných řešení poskytne statik. Zažádat bychom měli o provedení mykologického rozboru dřevěných prvků krovu, který posoudí míru napadení dřevokaznými houbami.

Jednoduše shrnuto, je před každým, kdo chce změnit starou půdu na krásné podkrovní bydlení, kus cesty a množství chvil v myšlenkách a představách o tom jak to zvládne. Pokud budete postupovat odpovědně, cílený výsledek se jistě dostaví.